2021-10-20, trečiadienis, 19:51.     Šiandien Kėdainiuose saulė teka 07:58, leidžiasi 18:06, dienos ilgumas 10:7.

Kodėl mes meluojame

2017-03-30, paskelbė eLengvai pranešimai
Kodėl mes meluojame

Mokslininkai sako, kad žmonės meluoja norėdami išsaugoti savo vertę kitų akyse. Psichologų nuomone šiuo atveju yra naudojamas taip vadinamas „baltasis melas“. Kas iš tikro yra melas? Ar gali būt  jis juodas, baltas, rožinis, violetinis… Aišku tik viena, kad visi mėgstame meluoti, bet labai nemėgstame kai  meluoja mums.


Melas – tai natūrali apsauginė organizmo, kuris nenori jaustis pažeistu ir pažemintu, reakcija. Koks mano mielajam „Aš“ skirtumas – melas tai ar tiesa? Man svarbiausia – išlaikyti tam tikrą pozityvią savo būseną. Jeigu reikia sumeluoti – sumeluosiu, jeigu reikia pasakyti tiesą – pasakysiu. Man nesvarbu nei viena nei kita, o svarbi tik mano vidinė būsena.


Todėl ir kiekvienas šias kategorijas vertiname savaip. Visa tai reliatyvu žmogaus atžvilgiu. Tu negali pasakyti kitam, kad meluoji: – „Aš nemeluoju, man tai tikra tiesa“. Kodėl tiesa? Todėl kad tokiu būdu aš saugau savo optimaliausią būseną. Štai kur tiesa! Ir tik tai.


Objektyvios tiesos nėra, nes mūsų prigimtis – tai tik malonumo noras, siekis kiekvienu laiko momentu išsaugoti maksimaliai įmanomą komforto būseną. Todėl tai, kas palaiko tokią mano būseną, man yra tiesa, o kas ne – melas.
Tiesos ir melo kategorijos reliatyvus dalykas, kurių koordinačių neįmanoma nustatyti be tikslo, kuriam jos tarnauja. Mes matome, kad tiesos ir melo kriterijai tiek kiekviename žmoguje, tiek žmonijos istorijoje, skirtingose epochose, skirtingose kultūrose, įvairiai varijuoja priklausomai nuo tikslų.


Jeigu tikslas meilė sau – bus vienos koordinatės, jeigu tikslas atvirkštinis, mus jungianti, vienijanti meilė, vedanti į susiliejimą su aukštesne gamtos jėga, pakelianti į aukštesnę realybės pakopą, tai viskas kas tam tarnauja bus tiesa, o kas trukdo – melas.


Egoistinėje širdyje melo ir tiesos koordinatės bus vienos, mylinčioje – kitos.


Parengė Vincas Andriušis

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKėdainiai.lt

Redakcija:
mob. (8 616) 14 144
e.p. info@manokedainiai.lt