2022-07-06, trečiadienis, 04:50.     Šiandien Kėdainiuose saulė teka 04:51, leidžiasi 21:53, dienos ilgumas 17:1.

Kėdainiai minės Agurkų dieną

2020-07-07, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Kėdainiai minės Agurkų dieną

Po savaitės, liepos 14-ąją, Kėdainių kraštas skelbia Agurkų dieną. Mieste veiks žaliasis turgelis, agurkų ragautuvės ir agurkų paštas. Agurkų sostinės vardą regionas stiprina šimtmečiais. O pastaruosius du dešimtmečius mieste švenčiama vienintelė šalyje Agurkų šventė, kuri yra pirmasis kulinarinis festivalis Lietuvoje.

 

Gaminkite ir vaišinkite

Agurkų auginimo tradicijoms paminėti liepos 14 diena parinkta neatsitiktinai. Dar 1997- aisiais Kėdainių krašte pirmą kartą buvo sumanyta pagerbti agurkų augintojus. Nuo tada net 22 metus kasmet išradingai ir linksmai buvo švenčiama Agurkų šventė. Dažniausiai maždaug liepos viduryje. Tuo metu agurkai stipriai atpinga ir prasideda konservavimo bei šių daržovių ruošimo žiemai laikas. Šiais metais nuspręsta pasirinkti konkrečią datą, kad ji įsimintų ir būtų minima visoje Lietuvoje. „Surenkite savo namuose ar per pietus darbe mini puotą. Gaminkite viską, ką tik sugalvojate, iš agurkų ir vaišinkite šeimas, bičiulius ir kaimynus“, – ragina ilgametė kulinarijos ir pramogų šventės organizatorė Daiva Urbonienė.

 

Ilga istorija

Nepriekaištingų agurkų augintojų vardą Kėdainiai pelnė ir stiprino kelis šimtmečius. Apie tai, kad miesto apylinkėse užsiimama daržininkyste ir auginami agurkai, minima jau XVII amžiuje Karaliaus Jono Sobieskio laikais (1674 m.). Agurkų auginimo verslas klestėjo carinės Rusijos laikais, tarpukario Lietuvoje bei sovietmečiu.

 

Per daugiau kaip du dešimtmečius švęsdami kulinarinį festivalį, kėdainiečiai daug ką šventėms gamino iš agurkų: nuo įvairiausiai raugintų ir marinuotų iki agurkų martinio ir torto.

 

Agurkų dieną – liepos 14-ąją – Kėdainių senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, nuo 11 iki 13 val.
vyks Agurkų turgelis. Čia bus ragaujama ir prekiaujama žaliais, raugintais agurkais ir jau moderniais pramoniniu būdu pagamintais kulinariniais bei net kosmetiniais gaminiais iš agurkų. Bus ir patiekalų. Juos gamins viena iš stipriausių krašto šeimininkių, 10 metų dalyvavusi Agurkų šventėse šeimininkių varžytuvėse, - Dalia Kupstienė, o  šefas, profesijos mokytojas Darius Biriukas gamins gaiviuosius agurkų kokteilius.

 

Nauji prekių ženklai užkariauja širdis

Krautuvėlė „Ragauk“ pristatys užkandį - džiovinukus su agurkais ir medumi, agurkais ir žirneliais. „Šušvės midus“ – agurkų midų. Prekės ženklas „Gurkė“ siūlys didžiausią asortimentą: išpopuliarėjusį agurkų džemą, saldainius su agurkais ir šokoladu, agurkų ledinukus, taip pat rankų muilą, veido kremą su agurkų sėklų aliejumi ir net paakių kremą. O be to, šios vasaros naujienų naujieną – rankų darbo agurkų zefyrus. Juos iššlavė  iš parduotuvės lentynų jau pirmąją prekybos dieną. Restoranas „Grėjaus namas“ kvies užsukti ir paragauti agurkų ledų „Tiltas per upę“. Šiuo populiariausiu desertu restoranas savo meniu praturtino tik nuo praeito pavasario. Tikrai dar ne visi kėdainiečiai ir svečiai išbandė gardžią naujovę.

 

Parašykite laišką iš Agurkų sostinės

Mieste veiks Agurkų paštas. Palinkėjimą ar trumpą laišką, o gal receptą  ant specialiai agurkų dienai sukurto  atvirlaiškio nemokamai galės išsiųsti visi norintys ir taip pasveikinti geriausius kulinarus, mylimus žmones, draugus, gimines ir artimuosius  iš Agurkų sostinės draugams. Tą dieną bus paskelbti mieste vykusio gardžiausių receptų konkurso nugalėtojai.

 

Pasaulis mini pačias įvairiausias kulinarines dienas nuo kruasanų, sausainių ir mėsainių iki limonado, svogūnų žiedų ir šoninės dienų. Žmonės dalinasi receptais, mėgaujasi maistu, kuria sau ir kitiems pramogas. Jungtinėse Amerikos Valstijose lapkričio 14-ąją minima raugintų agurkų diena. Manoma, kad tarp 1800 ir 1900 metų į Ameriką atvykę žydai čia išpopuliarino raugintus agurkus. Diena minima jau daugiau kaip 70 metų. Pomidorų diena minima Brazilijoje vasario 1 dieną, špinatų – kovo 26, morkų – balandžio 4. Per metus pasaulyje švenčiamos net 7 dienos, susijusios su ledais: Ledų pusryčiams  diena (2020-02-20), Šokoladinių ledų diena (2020-06-07), Ledų diena (2020-07-01), Persikinių ledų diena (2020-07-17), Pasaulinė ledų diena (2020-07-19, kiekvieną 3-ią liepos sekmadienį)  ir net Ledų sumuštinio diena (2020-08-02). Daugiausiai kulinarinių švenčių yra minima vasario mėnesį – net 17, o mažiausiai jų turi lapkritis – tik šešias. Lietuvoje ir visame pasaulyje nuo 2014 metų pirmąjį vasario sekmadienį minima  Cepelinų diena.

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKėdainiai.lt

Redakcija:
mob. (8 616) 14 144
e.p. info@manokedainiai.lt